24.06.15

DIY söövitatud klaas


Klaasi söövitamise idee sain Martha Stewarti blogist. Kohe kui neid armsaid purke ja pudeleid nägin, tahtsin ise ka klaasi söövitamise ehk etchingu järele proovida. Mida aga ka guugeldamine ja foorumite lugemine ei andnud, oli vastus, kust vajaminevat söövitusvahendit Eestist osta saab. Jõudsin isegi nii kaugele, et vaatasin, mis ained seal koostises on ning kust keemiapoest neid leiaks. :D Õnneks asi selleni ei jõudnud ning sain Tallinnast kunstitarvete poest viimase purgi söövituspastat. (Nad ei pidavat seda enam juurde ka tellima, nii et kes tahab ise kodus sama tehnikat proovida, peab ilmselt Amazoni või eBay poole pöörduma.)


Söövitamisega uue kuue saanud klaasist saab huvitava ja personaalse kingi. Minu esimene söövitusprojekt oli pudeleid, kuhu hiljem villisin õunamahla ja kaneelipulgaga Strohhi. 
Hiljem olen teinud riputamiseks mõeldud sõnumiga plaate. Üks kõige suuremale kohvihoolikule, keda mul on au tunda:
Ning teine ühele andekale ehtekunstnikule: 


Aga kuidas täpsemalt siis see käib?

Klaasi söövitamine

Vaja läheb:
  • kleeplinti
  • kleepkilest šabloone või kleepse
  • söövituspastat
  • väikest sünteetilisest materjalist pintslit
  • vatti
  • atsetooni või piiritust
  • klaaseset või klaaspinda, mida söövitada

Kõigepealt pead välja mõtlema, mis kujundit, kuidas ja kuhu täpselt sa söövitada tahad. Vastavalt sellele lõika välja ka šabloonid. Mina kasutasin kirjutamiseks valmis kleepsutähti ning kujundid lõikasin välja kleepkilest.

Kleebi šabloonid klaasile, jättes laiad kilega kaetud servad igas suunas söövitatava pinna äärtesse, et pasta mingil juhul valesse kohta ei satuks. Kui kemikaal korra klaasiga juba kokku on puutunud, siis sinna see end sisse ka sööb, ükskõik kui kiiresti sa seda ka maha ei pese. Tõmba kõik ääred sõrmega mitu korda üle, et kuhugi õhumulle sisse ei jääks.Kõige hiljutisem projekt: kolm veiniklaasi


Puhasta atsetooni ja vatitupsuga söövitatav pind sõrmejälgedest ja rasvast puhtaks ning kata pintsliga ühtlase õhukese pastakihiga. Lase umbes 10 minutit seista ning kraabi pasta eraldi topsi, seda saad järgmisel korral uuesti kasutada. Ülejäänud nähtavad pastajäägid tõmba vatitupsu või majapidamispaberiga ära ning alles siis pese pind sooja vee all puhtaks. Kuivata, eemalda šabloonid ja kleepsud ning naudi oma kätetööd! Pidavat kannatama nii kuuma, keemiat kui ka nõudepesumasinat.

Söövitamisteni!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar