3.10.16

Mooni-rukkiküpsised


Eile sattusin Kalamajas Boheemi hommikust sööma ning tellisin "kaerahelbepudru hooajaliste puuviljadega". Hehee, mis? Arvate, et õunad ja ploomid? Kindlasti mitte. Pudrul olid reas banaaniviilud ja krõmpsud (ehk mitte päris küpsed) nekrariinitükid. Oktoober Eestis, jess! Elagu hooajalisus, eriti kuna Balta turg on Boheemist ju ainult 30 meetrit üle tee... Ju boheemlaslik pilk kalendril ei peatu ning restorani tarnija tabelisse rändab puuviljasektsioonis linnuke ikka samade ridade ette. 


Muidu on aga sügis viimastel päevadel olnud imeline! Võib-olla räägib minus äsja terveks saanud entusiast, kes pärast nelja seina vahel lukus olemist jälle maailma avastab. Aga kõik need värvid ja lehti keerutav tuul, aga samas ka nina soojendav päike. Mõnus! Nädalavahetused on festivale-laatasid-turge-kontserte sama tihedalt täis kui suvehooajal, nii et ükskõik kuhu suunda jalutades võid millegi toreda otsa sattuda. Näiteks laupäeval oli rahvusvahelise muusikapäeva puhul Telliskivi (ka ka ülejäänud Eesti) tasuta kontserte täis! Kuulasime ka meie ühe kõrvaga. Ja rahvusvahelise kohvijoomise päeva puhul erinevaid ubadenuusutamise ja kohvimaitsemise üritusi. Ja kindlasti veel tuhat muud vahvat üritust, ainult kohalemineku vaev!


Meie hoovis seisev muidu ühe koledaima garaaži tiitlit vääriv tellistekuhi on ka end sügise puhul ilusaks teinudRukkijahust võiküpsiste baasretsept jällegi Aeti blogist siit. Mooniseemned lisavad küpsistele huvitava nüansi ning näevad glasuuril äärmiselt kenad välja. Diagonaalis šokolaadi kastetud küpsiste idee tuli kusagil nähtud pildilt, kus nelinurksed küpsised moodustasid kenad triibulised read. Jällegi üks mõte, mis kunagi kuhugi ajusoppi tukkuma jäi, et ühel hetkel jälle meelde tulla ja järeletegemist nõuda. 


Küpsised on väga head, krõbedad ja rukkijahust pähklise maitsega. Lihtsad, aga samas ka piisavalt erilised, et veidi pidulikumat lauda kaunistada. Rukis ja tume šokolaad sobivad minu meelest superhästi kokku ning küpsised said kiita nii eestlastelt kui ka välismaalastelt, kellel rukkiga liiga palju kokkupuuteid varem ei ole olnud. 
Rukkiküpsised mooniseemnetega

1 plaaditäis, 36 küpsist

  • 125 g võid
  • 125 g rafineerimata suhkrut
  • 1 muna
  • 225 g rukkijahu
  • 1 tl küpsetuspulbrit
  • 2 sl mooniseemneid + lisaks kaunistuseks
  • 150 g tumedat (glasuur)šokolaadi

Mikserda või ja suhkur heledaks. Sega juurde muna ning seejärel omavahel segatud kuivained. Vormi tainas nelinurkseks "vorstiks", mässi kilesse ning pane vähemalt paariks tunniks külmkappi tahenema. Kui soovid, võid taigna ka vorstina sügavkülmutada - siis on hea võtta kui on kiireid küpsiseid vaja teha. 


Lõika tahenenud "vorst" õhukesteks viiludeks ning küpseta viilakaid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil 200 kraadi juures pöördõhuga umbes 10 minutit, kuni küpsised on valmis. Küpsised eriti ei kerki ega laiali ei vaju, nii et üpris kitsastest vahedest peaks piisama. Lase jahtuda ning glasuuri küpsised. Selleks on kõige kergem kasutada glasuuršokolaadi (mis juba on tempereeritud ja jääb läikiv). Näiteks Odense tumeda šokolaadi nööbid sobivad selleks hästi - need võid kohe vesivannil sulatada. Kui kasutad tavalist šokolaadi, siis soovitan enne šokolaad tempereerida (keri natuke alla, et näha kuidas). Lihtsalt sulatatud ja tempereerimata šokolaad jääb glasuurina tuhm, taheneb halvemini ning sulab näpu vahel kiiremini. 


Kasta küpsised diagonaalis sulašokolaadi, tõmba üleliigne glasuur lusikaga mööda küpsise äärt ära, kaunista mooniseemnetega ning lase glasuuril enne serveerimist taheneda.   


Šokolaadi tempereerimine


Keerulisest sõnast hoolimata käib tempereerimine imelihtsalt, kui sul on termomeeter käepärast. 


Sulata 2/3 šokolaadist vesivannil, (nii et šokolaadikausi põhi veepinda ei puuduta), kuni massi temperatuur tõuseb 46-48 kraadi juurde. Võta kauss tulelt ja lisa hoogsalt segades ülejäänud šokolaad. Sega kuni kõik on ühtlaselt kreemjas. Nüüd pane kauss tagasi vesivannile ning kuumuta maksimum 32 kraadini - kui temperatuur tõuseb kõrgemale, tuleb uuesti otsast hakata. Terve protsessi ajal peaks šokolaadi hooksalt segama, et olla kindel, et massi tekstuur ühtlane jääb. Nüüd peaks šokolaad olema sellises olekus, et ka tahenedes jääb ta tugev ning kena läikega. 


Eri šokolaadide tempereeritakse eri temperatuuridel. Ülal on välja toodud tumeda šokolaadi kraadid. Piimašokolaadi tempereerimisel peaks esimese 2/3 koguse kuumutama 40-45 kraadini ning valge šokolaadi 37-43 kraadini. Piima- ja valge šokolaadi mõlema teine, pärast ülejäänud kolmandiku šokolaadi lisamist kuumutustemperatuur, üle mille ei tohiks kuumutada, on 29-30 kraadi. 


Veidi melanhoolses hipirõõmsas folktoonis ühiskonnakriitiline AJJ ehk Andrew Jackson Jihad ja nende "People II: The Reckoning".
Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar