Väikesed maitsvad just ahjust tulnud pirukad kaovad tavaliselt imeväel. Ka see kord ei olnud erand, ning järgmiseks õhtuks ei olnud minu kahest suurest pannitäiest midagi alles. Taignaretsepti sain nami-namist.
Seenepirukad
30 väiksemat pirukat
30 väiksemat pirukat
Tainas:
- 3 dl sooja vett
- 1 pakk kuivpärmi
- 500 g nisujahu
- 1 tl suhkrut
- 1 tl soola
- 1 dl mahedamaitselist, näiteks rapsiõli
Täidis:
- 2 suurt sibulat
- õli ja võid praadimiseks
- 500 g kuuseriisikaid või muid meelepäraseid seeni (loe: millele parasjagu küüned taha saad)
- soola
- pipart
- 0,5 dl hakitud värsket murulauku
- 3 sl hapukoort
- pirukate määrimiseks muna
Taigna valmistamiseks sega kausis soe vesi, suhkur ja sool. Lisa kuivpärmiga segatud jahu ning sõtku ühtlaseks. Sõtkumise lõpupoole lisa õli. Kata puhta rätikuga ning lase soojas kohas umbes tund aega kerkida.
Sel ajal valmista täidis. Prae või-õli segus peenelt hakitud sibul klaasjaks. Lisa tükeldatud seened. Maitsesta soola ja pipar ning prae, kuni seened on valmis. Võta pann tulelt, sega seened murulaugu ja hapukoorega ning lase segul jahtuda.
Sõtku kerkinud pärmitainas kergelt jahusel laual õrnalt läbi ning rulli õhukeseks. Lõika tassiäärega umbes 10 cm läbimõõduga kettad. Säti igale kettale nii palju täidist kui vähegi mahub ning vormi pirukad, surudes servad tugevalt kinni. Aseta pirukad ahjuplaadile, kinnituskoht allpool. Lase veerand tundi kerkida, siis pintselda lahtiklopitud munaga.
Küpseta pirukaid 220 kraadi juures 10-15 minutit, kuni pirukad on pealt kuldsed. NB! ära üle küpseta! Et pirukad eriti mõnusad pehmed jääks, aseta soojadele pirukatele puhas köögirätik, mida pritsi natukese veega.
Piruka kõrvale tee tassike kuuma puljongit ning täitsa juba kannatab õues nina päikese (ja vahelduva pilvisuse ja hoovihmade) poole istuda ja linnulaulu vahele kuulata kodulaulu.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar